Lista aktualności Lista aktualności

By znów szumiał las

Wiosna w lasach to czas wzmożonej pracy. W tym okresie na tysiącach hektarów w całej Polsce zostanie posadzony młody las.

Wraz z ustąpieniem mrozów w lasach całej Polski zaczynają się prace odnowieniowo-zalesieniowe. Działania te polegają na wprowadzaniu młodego pokolenia lasu w miejscu wcześniej wyciętego drzewostanu (odnowienia), lub w miejsca, które wcześniej lasem nie były np. grunty użytkowane rolniczo czy nieużytki (zalesienia). Prace te są jednym z ważniejszych zadań gospodarki leśnej, ponieważ dzięki nim możliwe jest zachowanie ciągłości istnienia lasów.


Spóźniająca się w tym roku wiosna spowodowała, że w naszym nadleśnictwie odnowienia zaczęliśmy dopiero w połowie kwietnia. Wszyscy starali się aby w jak najkrótszym czasie przywiezione ze szkółki sadzonki trafiły na swoje miejsce. Szybko i sprawnie przeprowadzona akcja odnowieniowa zwiększa szansę przyjęcia się drzewek na powierzchni leśnej.


Zwykle korzystamy z sadzonek wyprodukowanych na własnej szkółce. W tym roku musieliśmy się wspomagać materiałem sadzeniowym pochodzącym z innych nadleśnictw. Dotychczas odnawialiśmy rocznie ok 80 ha i produkowaliśmy sadzonki w ilościach wystarczających na takie właśnie powierzchnie. Niestety po nawałnicy jaka miała miejsce w sierpniu 2017 roku,  zniszczonych i uszkodzonych zostało wiele tysięcy hektarów lasu, z czego ponad 2200 ha przewidzianych jest do odnowienia. Zgodnie z ustawą, Lasy Państwowe mają 5 lat aby na tereny zniszczone przywrócić roślinność leśną. Z tego powodu musimy teraz planować roczne odnowienia na poziomie ok 400-500 hektarów. Na tak duże powierzchnie potrzeba ogromnych ilości sadzonek, których nasza szkółka nie jest w stanie wyprodukować, ze względu na ograniczoną powierzchnię. W  związku z powyższym będziemy zmuszeni do zakupu materiału sadzeniowego z innych nadleśnictw jeszcze przez kilka najbliższych lat.

 
Tej wiosny, poza powierzchniami planowymi, które zostały wycięte przed nawałnicą,  zaczęliśmy już odnawiać pierwsze zniszczone tereny. W akcji odnowieniowej łącznie brało udział ok 100 pracowników Zakładów Usług Leśnych. Wykorzystana została również profesjonalna sadzarka ciągnikowa.   Mimo różnych trudności udało się posadzić młody las na łącznej powierzchni ok 150 ha. Wykorzystaliśmy do tego ok 1 mln sadzonek – z czego ok 650 tszt. to gatunki liściaste (głównie dąb), a jedynie ok 350 tszt. stanowią gatunki iglaste.


Wiosenna kampania odnowieniowa dobiegła już końca, ale czeka nas jeszcze akcja jesienna. Planujemy posadzić w tym okresie kolejne 100 ha młodego lasu na powierzchniach zniszczonych przez huragan. Mamy nadzieję, że bez większych problemów uda nam się zrealizować założenia.