Lista aktualności Lista aktualności

Do lasu po wiedzę

Niedziela to bardzo dobry dzień na wypad do lasu. Zwykle wybieramy się tam, żeby odpocząć, ale tym razem było zupełnie inaczej. Pracownicy Nadleśnictwa Runowo spędzili ten dzień przekazując swoją wiedzę grupie studentów leśnictwa z Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Nie da się ukryć, że nasze nadleśnictwo jest bardzo ciekawym miejscem do edukacji leśników i nie tylko. Różnorodność siedlisk oraz bogactwo gatunków jakie można spotkać w Runowie umożliwia przeprowadzenie różnorodnych zajęć tematycznych. Ponadto nasze nadleśnictwo jest jednym z tych, które w znacznym stopniu ucierpiało podczas huraganu w 2017 roku. Musimy sobie radzić z wieloma problemami, z którymi dotychczas nie mieliśmy styczności. Chętnie pokazujemy postępy naszej pracy oraz dzielimy się naszymi doświadczeniami.

Studenci, którzy przyjechali do nas w niedzielę 30 czerwca, nie raz byli już na zajęciach terenowych w lesie, ale dotychczas były to powierzchnie na siedliskach borowych. Tym razem mogli zobaczyć i porównać sposoby wykonywania różnych zabiegów hodowlanych na zupełnie innych, bo żyznych siedliskach.

Przedmiotem zajęć było pokazanie głównie zabiegów pielęgnacyjnych i związanych z nimi problemów. Jak się okazało, stopień nawilgocenia powierzchni ma ogromne znaczenie. Zupełnie inny wymiar ma wykonywanie chociażby czyszczeń wczesnych na siedlisku boru mieszanego świeżego w porównaniu z lasem świeżym. Pracochłonność zabiegów jest dużo większa.

Podczas niedzielnych zajęć terenowych omówione zostały również sposoby przygotowania gleby, odnowienia lasu, czyszczenia późne oraz trzebieże. Jednym z punktów była odnowiona tej wiosny powierzchnia klęskowa. Studenci mogli zobaczyć na własne oczy rozmiar zniszczeń wyrządzonych przez huragan. Dowiedzieli się również o metodzie półnaturalnej hodowli lasu, którą zaczęliśmy stosować w celu zmniejszenia kosztów odnowień oraz ilości wysadzonych sadzonek.

Niedzielna grupa studentów nie była ostatnia. W następny weekend spodziewamy się kolejnych, chętnych wiedzy gości. Za każdym razem będziemy się starać pokazać coś ciekawego, wymagającego niekonwencjalnego podejścia. W naszych warunkach musimy wykraczać poza utarte przez lata schematy.

Mamy jedynie nadzieję, że mimo iż były to typowe zajęcia terenowe, nauka nie pójdzie w las.