Lista aktualności Lista aktualności

Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Runowo

Nasze nadleśnictwo nie posiada co prawda sali edukacyjnej, ani żadnej typowo edukacyjnej ścieżki. Nie znaczy to jednak, że nie prowadzimy zajęć o tematyce leśnej skierowanej do dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia edukacyjne prowadzimy głównie na żywym organizmie - czyli w lesie.

Poza tym obiektem, który wykorzystujemy do prowadzenia zajęć jest wiata edukacyjno-turystyczna w leśnictwie Runowo Młyn.

Jak można zasięgnąć wiedzy o lesie? Można się udać na spacer indywidualnie i obserwować przyrodę ale można też umówić się na specjalnie prowadzone przez leśników zajęcia. Okoliczne szkoły bardzo często korzystają z tej możliwości i przyjeżdżają na lekcje przyrody do lasu. Podczas spaceru po lesie najłatwiej opowiadać o jego budowie, funkcjach i znaczeniu.

Na szkółce leśnej, gdzie zawsze rozpoczynamy wycieczkę, można zobaczyć skąd biorą się młode drzewka w lesie. Po drodze dzieci i młodzież mogą zobaczyć drzewostan w różnym wieku i dowiedzieć się jakie zabiegi wykonuje się na poszczególnych etapach jego rozwoju. Staramy się zawsze wyjść naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli i opowiadać na temat, którym są zainteresowani.

Zakończenie leśnej wycieczki odbywa się zwykle przy wiacie edukacyjno-turystycznej w leśnictwie Runowo Młyn. Mamy tam możliwość przeprowadzenia zajęć podsumowujących zdobytą wiedzę oraz zorganizowania różnych gier i zabaw.

Warto tu jeszcze wspomnieć, że przy siedzibie nadleśnictwa jest kilkunastoletnie drzewko dębu szypułkowego, posadzonego w dniu 19.05.2006 r. Drzewko to wyhodowane zostało z nasion pochodzących z najstarszego Dębu szypułkowego w Polsce o nazwie 'Chrobry', rosnącego w Nadleśnictwie Szprotawa. Żołędzie pobłogosławione zostały podczas pielgrzymki leśników do Watykanu w 2004 roku przez Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II. Wyhodowana sadzonka posiada 'Certyfikat' Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i nadano jej numer '379'.

Zapraszamy do lasu! Przyjdź na spotkanie z przyrodą!