Lista aktualności Lista aktualności

STOP POŻAROM TRAW

Przełom zimy i wiosny to czas, w którym intensywnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi wypalających wysuszone trawy i pozostałości roślinne. Za przeważającą część pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.

W 2019 roku na terenie Polski odnotowano ponad 153 tys. pożarów, w tym blisko 56 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło około 36% łącznej liczby pożarów w Polsce. Najbardziej niebezpieczne miesiące to marzec i kwiecień, kiedy zeszłoroczna wysuszona roślinność staje się doskonałym materiałem palnym.

W świadomości wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że wypalanie łąki doprowadzi do jej użyźnienia i bujniejszego wzrostu młodej trawy. Jednak zdaniem naukowców jest to najgorsza metoda przygotowania łąki do wegetacji. Wypalanie traw prowadzi do wyjałowienia gleby i śmierci wielu pożytecznych organizmów. Jest to drastyczne zakłócenie procesów życiowych zachodzących w ekosystemie. Podpalacz zamiast iluzorycznych korzyści ekonomicznych ponosi tylko straty.

Wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych jest także bardzo dużym zagrożeniem dla lasów. Z uwagi na częste sąsiedztwo lasów i terenów rolnych oraz długotrwałe okresy suszy, ogień nierzadko przenosi się z palących się łąk na obszary leśne. Prowadzi to do bezpowrotnych zniszczeń, a nawet klęski ekologicznej. Palący się las zamiast pochłaniać zanieczyszczenia staje emitentem. W dobie globalnych zmian klimatu skutki mogą być odczuwalne w promieniu  wielu kilometrów.

Pożary traw to również bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, którzy niejednokrotnie tracą dobytek całego swojego życia. Często wiatr, którego siła i kierunek nagle się zmienia, prowadzi do wymknięcia się pożaru spod złudnej kontroli. W 2019 roku na skutek wypalania traw odnotowano 10 ofiar śmiertelnych i 140 rannych. Straty materialne wyceniono na ponad 40 mln złotych. Ponadto strażacy zaangażowani do akcji gaszenia łąki mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność podpalaczy, nie dojadą na czas tam gdzie są potrzebni.

Za wypalanie traw grożą surowe konsekwencje w postaci kary finansowej, nawet do 5 tys. złotych, a w przypadku zagrożenia mienia lub życia ludzi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jeżeli zauważyłeś pożar nie panikuj, oceń istniejące zagrożenie, ostrzeż osoby znajdujące się w niebezpieczeństwie i natychmiast powiadom straż pożarną (tel. 998 lub 112). Przyjmujący zgłoszenie poprosi  Cię o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu (z którego zgłaszasz pożar), dokładną lokalizacje pożaru (jeżeli istnieje możliwość to pozycje odczytaną z GPS) i podstawowe informacje o pożarze (gdzie i co się pali, co jest zagrożone). Telefon pozostaw w pogotowiu, ponieważ przyjmujący zgłoszenie może oddzwonić chcąc potwierdzić zgłoszenie lub poprosić o dodatkowe informacje.