Lista aktualności Lista aktualności

Wypalaniu traw mówimy - nie!

Wiosna dla nas leśników to okres, kiedy zajmujemy się odnawianiem powierzchni leśnych pozbawionych drzew. Pracy ogrom, bo wiosna w tym roku szybko przyszła, zima była sucha, a powierzchnie do odnowienia po huraganie z dnia 11 sierpnia 2017 r. chcemy odnowić jak najszybciej.

Spośród różnych problemów, które mają leśnicy, jest jeden, który występuje głównie wiosną – to pożary. Nadleśnictwo Runowo ma dwa okresy szczególnie niebezpieczne: pierwszy to wczesna wiosna, z powodu wypalania traw, oraz latem, ze względu na wysokie temperatury powietrza i niską wilgotność ściółki. Dopiero jesienią zagrożenie pożarowe znacznie się zmniejsza. Obecny rok jest bardzo suchy – obowiązuje zwykle najwyższy – trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki leśnej spada poniżej 10%.

Straty powstałe w wyniku pożarów często są niewymierne. W płomieniach giną liczne gatunki fauny i flory łąkowej
i leśnej, następuje zubożenie przyrody.

Lasy Nadleśnictwa Runowo są zaliczone do III kategorii zagrożenia pożarowego. Przypominamy, że ze względu na zagrożenie powodowane przez wywroty i złomy, wciąż obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu na  terenie leśnictw:

1. Runowo Młyn,
2. Witosław,
3. Dąbrowice,
4. Drzewianowo,
5. Komierowo,
6. Świdwie,
7. Wąwelno.

Szczegółowa mapa obszarów objętych zakazem:

http://www.runowo.torun.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/aktualizacja-zakazu-wstepu-do-lasu

Apelujemy o powstrzymanie się od wypalania traw i nieużytków, ponieważ konsekwencje przy przeniesieniu się ognia na sąsiednie drzewostany są niewyobrażalne. To nie tylko utracone korzyści ekonomiczne, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego – począwszy od uwalniania się do atmosfery dużych ilości szkodliwych związków chemicznych – skończywszy na wyginięciu cennej flory i fauny.

Przypominamy również o całkowitym zakazie używania otwartego ognia w odległości do 100 m od lasu, poza miejscami do tego celu wyznaczonymi.