Asset Publisher Asset Publisher

Las Pamięci

Wiosna w lasach to czas wzmożonej pracy. W tym okresie w całej Polsce rozpoczynają się prace odnowieniowo – zalesieniowe.

Czas rozpoczęcia wiosennych odnowień nie ma sztywnej daty, wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Prace można rozpocząć dopiero po ustąpieniu mrozów i rozmarznięciu gruntu. Czasami możliwe jest to już pod koniec lutego, a czasami dopiero w kwietniu. W tym roku w naszym nadleśnictwie ruszyliśmy z pracami pod koniec marca i mamy nadzieję, że do końca kwietnia odnowimy wszystkie planowanie powierzchnie.

Po nawałnicy z 2017 roku odnowienia w naszym nadleśnictwie nabrały zupełnie innego wymiaru. Rozmiar powierzchni przeznaczonych do odnowień jest znacznie większy niż wcześniej, co zmusiło nas do prowadzenia prac odnowieniowych zarówno wiosną jak i jesienią. Należy jednak zauważyć, że każdego roku zgłasza się do nas dużo chętnych osób, które chcą pomóc przy sadzeniu młodego pokolenia lasu. Część społeczeństwa chce osobiście uczestniczyć w odbudowie zniszczonych drzewostanów. Jako nadleśnictwo staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i udostępniamy powierzchnie społeczno-użyteczne, na których młode drzewka są sadzone przez ochotników. Podobnie było również w tym roku.

Wytypowaliśmy powierzchnię w leśnictwie Drzewianowo, którą odnowiliśmy 1 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 osób, byli to między innymi strażacy z OSP Samsieczynek i OSP Teresin, członkowie Koła Łowieckiego Żuraw, pracownicy firmy „Atos” z Bydgoszczy wraz z rodzinami oraz leśnicy. Wszyscy z zapałem i uśmiechem na twarzy zabrali się do pracy i ramię w ramię sadzili młode dęby, buki, jawory i modrzewie. Hasło akcji okazało się jak najbardziej trafione, połączyły nas drzewa i wspólnymi siłami udało się wysadzić około 6 tysięcy sadzonek.

Mamy nadzieję, że wszystkie sadzonki się przyjmą i w przyszłości będzie to piękny, silny, wielogatunkowy drzewostan. Zależy nam na tym podwójnie, nie tylko ze względu na podtrzymanie ciągłości istnienia lasów, ale również dlatego, bo ten fragment lasu ma wyjątkowe znaczenie. To las poświęcony pamięci Jana Pawła II, który kochał polską przyrodę i bardzo często o niej mówił. „Zadaniem człowieka jest chronić przyrodę i przekazywać ją przyszłym pokoleniom w stanie jak najlepszym” – Jan Paweł II, 1984 r. Właśnie te słowa znajdą się na tablicy pamiątkowej, która w najbliższym czasie zostanie umieszczona na powierzchni.