Asset Publisher Asset Publisher

Back

Las w oczach dziecka – konkurs plastyczny

Las w oczach dziecka – konkurs plastyczny

Las, jaki jest, każdy widzi. Wydawać by się mogło, że to oczywista sprawa, ale czy każdy z nas odbiera las w taki sam sposób? Już wkrótce przekonamy się o tym, jak widzą go dzieci.

Las pełni wiele różnych, ważnych funkcji. Dla różnych osób może mieć różne znaczenie. Dla jednych to miejsce wypoczynku, dla innych miejsce pracy, a dla jeszcze innych źródło inspiracji twórczej… Jest to również miejsce występowania licznych roślin i zwierząt. Las dostarcza nam także drewna, grzybów, owoców, ziół i wielu innych dóbr. Każdy z nas może go więc odbierać zupełnie inaczej. A jak widzą las dzieci? Czy las kojarzy im się z wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, czy może z jesienią, gdy z drzew spadają szeleszczące, kolorowe liście? Właśnie o tym chcemy się przekonać.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo decyzją nr 10/2024 z dnia 20.03.2024 roku, ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych na terenie Nadleśnictwa Runowo. Konkurs przebiega pod hasłem „Las w oczach dziecka”.

Celem konkursu jest:
- zachęcenie uczniów do aktywnego i twórczego spędzania czasu,
- rozwijanie naturalnej fascynacji młodzieży światem przyrodniczym, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem,
- popularyzacja wiedzy z zakresu edukacji leśnej,
- popularyzacja walorów przyrodniczych naszego regionu,
- zachęcenie do poznawania gatunków roślin i zwierząt oraz do dokumentowania przyrody swojego regionu,
- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej,
- rozwijanie wyobraźni i inspirowanie do pracy twórczej.

Chcielibyśmy zachęcić zarówno dzieci jak i dorosłych do aktywnego spędzania czasu, do spacerów po lesie i obserwacji otaczającej przyrody. Warto nadmienić, że Lasy Państwowe świętują w tym roku wyjątkowy jubileusz – 100-lecie istnienia. Nie da się zaprzeczyć, że 100 lat to bardzo długi okres. Przez ten czas w otaczającym nas świecie zaszło wiele zmian, zmieniły się również lasy i podejście człowieka do tego wyjątkowego miejsca. Jedno pozostaje jednak niezmienne - las był i nadal jest, a co najważniejsze, w Polsce jest go zdecydowanie więcej niż 100 lat temu.

Las pełen jest malowniczych, ciekawych miejsc i zakątków, trzeba je tylko odkryć. To samo miejsce wygląda zupełnie inaczej w zależności od pory roku, czy nawet od pory dnia. Zachęcamy zatem do spacerów, obserwacji i do rysowania oczywiście.

Prace konkursowe należy dostarczyć w terminie do 22.04.2024 r. do Nadleśnictwa Runowo, adres:
Nadleśnictwo Runowo
Runowo Krajeńskie 55
89-421 Runowo Krajeńskie

z dopiskiem: Konkurs plastyczny „Las w oczach dziecka”.

Każda placówka przedszkolna i szkolna (spełniająca kryteria regulaminu) znajdująca się w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa może zgłosić maksymalnie po 5 prac konkursowych w każdej z 3 kategorii wiekowych.

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w terminie do 10.05.2024 r.

Laureaci otrzymają dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Poniżej załączamy regulamin konkursu.


Divisions and others

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Asset Publisher Asset Publisher