Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zgryzek, ogryzek, czyli DRZEWA ZGRYZOWE

Zgryzek, ogryzek, czyli DRZEWA ZGRYZOWE

Pewnie nie raz, będąc na spacerze w lesie, widzieliście takie poobgryzane drzewa, pozbawione kory. Widać je zwykle z daleka. Jeśli podejrzewaliście, że sprawcą tych działań są bobry, to byliście w błędzie. W tym przypadku za tak dokładnie obdartą korę odpowiada zwierzyna płowa, głównie jelenie.

Dlaczego zwierzęta tak robią? W okresie zimowym dostęp do pożywienia jest ograniczony, więc zwierzęta radzą sobie jak mogą. Zrywając korę wraz z łykiem z młodych drzew uzupełniają swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze i sole mineralne. Najchętniej sięgają po korę sosen, świerków czy dębów. Takie zdzieranie kory nazywane jest spałowaniem i jest to niestety działanie bardzo szkodliwe dla młodych drzew. Drzewo z uszkodzoną korą jest narażone na choroby grzybowe, przez co później staje się też słabsze i podatniejsze na złamania. W przypadku znacznych uszkodzeń drzewa mogą również zamierać.

Należy jednak jakoś pogodzić potrzeby pokarmowe zwierząt z ochroną młodego pokolenia lasu. Właśnie w tym celu wykłada się tzw. drzewa zgryzowe. Są to specjalnie zostawione, ścięte drzewa (zwykle sosny) w miejscu, gdzie w danym roku planowane są prace pozyskaniowe. Do „obgryzienia” pozostawia się również świeże złomy i wywroty, jeśli w tym okresie takie się pojawią. W górnej części drzewa kora sosny jest cienka i soczysta i jest bardzo chętnie zdzierana przez jelenie, co widać na zdjęciach poniżej. Mając wygodny dostęp do takiej stołówki, zwierzyna omija gęste młodniki i w ten sposób udaje się je często ochronić przed uszkodzeniami.

A co dzieje się później z tym drzewnymi „ogryzkami”? Po spełnieniu swojej funkcji jako drzewo zgryzowe, przeznacza się je do celów przemysłowych, zwykle jako drewno na papier.


Divisions and others

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Asset Publisher Asset Publisher