Aktualności Aktualności

Powrót

100 lat ochrony Lasu Piwnickiego

100 lat ochrony Lasu Piwnickiego

Niespełna milę na północ od Torunia, wśród obszernych drzewostanów sosnowych, dochował się szczątek pierwotnego lasu mieszanego, zasługujący ze wszech miar na ochronę jako zabytek przyrody – tak 100 lat temu o podtoruńskim Lesie Piwnickim, pisał Adam Wodziczko – przyrodnik, botanik, profesor, propagator idei ochrony przyrody. Dziś, Las Piwnicki jest jednym z najstarszych i najlepiej zbadanych rezerwatów przyrody w Polsce.

Początki formalnej ochrony tego miejsca sięgają roku 1924, kiedy to wojewoda pomorski nakazał ówczesnemu zarządcy majątku wstrzymanie wszelkiego wyrębu drzew. Formalnie, ten unikatowy drzewostan uznano za rezerwat przyrody dopiero w 1956 roku, a 25 lat później powiększono go. Aktualnie obejmuje powierzchnię prawie 37 hektarów.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie wielogatunkowych zbiorowisk leśnych o cechach naturalnych, występujących na glebach wytworzonych z piasków terasowych i wydmowych. Trzon powierzchni stanowią grądy – z 300-letnimi dębami i grabem – oraz łęgi z olszą czarną, rosnącą bliżej meandrującej Strugi Łysomickiej. Okazała, niegdyś powszechna w Lesie Piwnickim sosna, dożywa swojego granicznego wieku i powoli ustępuje z rezerwatu.

Rezerwat Las Piwnicki przez dziesięciolecia stanowił doskonały poligon badawczy. To tutaj swoje pierwsze naukowe kroki stawiali magistranci, tutaj swoje wyczerpujące i wieloletnie badania prowadzili profesorowie. Jedną z wizytówek rezerwatu jest dworek myśliwski, stanowiący przez lata Stację Ekologii Roślin Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Oprócz jubileuszu 100-lecia ochrony Lasu Piwnickiego, w 2024 roku przypada jeszcze jedna, ważna rocznica – 100 lat kończą Lasy Państwowe. Z tej okazji, leśnicy z Nadleśnictwa Toruń wystąpili do konserwatora przyrody z wnioskiem powiększenia rezerwatu o ponad 6 kolejnych hektarów.

26 września 2024 r., w rezerwacie odsłonięto tablicę pamięci profesora Adama Wodziczki oraz wszystkich leśników i uczonych, którym nieobcy był los tego wyjątkowego miejsca. Dziś, choć wielu z nich już nie ma, pozostaje z nami ich spuścizna – ponad 300 publikacji i opracowań z tego terenu, a także obecny kształt rezerwatu.

Na zaproszenie nadleśniczego Nadleśnictwa Toruń Bogusława Kashyny, w uroczystości wzięli udział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Włodzimierz Pamfil, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu prof. Justyna Rogalska, a także liczne grono gości, reprezentowanych przez samorządowców, aktywnych i emerytowanych naukowców, przedstawicieli urzędów i stowarzyszeń oraz leśników.

A las... szumi dalej...

 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Polecamy Polecamy