Aktualności Aktualności

Powrót

Huragan stulecia - pamiętna rocznica

Huragan stulecia - pamiętna rocznica

Minęły już trzy lata od dnia, kiedy przez nasz region przeszła najsilniejsza od ponad 100 lat nawałnica. Ten dzień na długie lata pozostawi ślady nie tylko w naszej pamięci, ale także w przyrodzie. Potężna siła wiatru dokonała ogromnych zniszczeń. Uszkodzone zostały setki budynków, pozrywane linie energetyczne, zniszczone drogi oraz tysiące hektarów lasu.


Tylko w naszym nadleśnictwie odnotowano szkody na około 6 tysiącach hektarów powierzchni, a ponad 2 tysiące hektarów lasu zostało zniszczone doszczętnie. Minione trzy lata wymagały od nas mnóstwo pracy, niejednokrotnie podejmowania trudnych decyzji i często stosowania nowych rozwiązań. Usuwanie skutków tej nawałnicy było nowym i trudnym wyzwaniem i choć prace nadal trwają, możemy już śmiało powiedzieć, że daliśmy radę. Wiele udało się zrobić. Zniszczone powierzchnie zostały uprzątnięte i co najważniejsze na blisko 1200 ha rośnie już nowe pokolenie lasu. To co prawda dopiero połowa, ale wierzymy, że w ciągu najbliższych lat uda nam się odnowić resztę powierzchni.


W usuwaniu skutków nawałnicy uczestniczyło wielu ludzi i wszystkim należą się ogromne podziękowania. Dziękujemy za okazaną pomoc Straży Pożarnej, Policji, Zakładom Usług Leśnych, Harcerzom, lokalnym samorządom oraz wszystkim ludziom, dzięki którym sprawnie i bezpiecznie udało się uprzątnąć zniszczenia. Dziękujemy również wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji odnowieniowej "Wspólnie dla lasu - solidarni z klęską" i w ten sposób dołożyli swoją cegiełkę do odbudowy zniszczonych lasów.

Poniżej znajdą Państwo więcej informacji o nawałnicy stulecia w artykule Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu:

https://www.torun.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/3-lata-po-nawalnicy

Reportaż pt. ŚWIAT SIĘ ZATRZYMAŁ zrealizowany przez TVP Bydgoszcz, w którym mieszkańcy, samorządowcy oraz leśnicy opowiedzą o swoich wspomnieniach tego feralnego dnia obejrzeć można na stronie TVP Bydgoszcz.

https://bydgoszcz.tvp.pl/49364938/swiat-sie-zatrzymal-reportaz-o-tym-jak-region-dzwiga-sie-z-kleski-zywiolowej-100lecia

 

Zapraszamy do oglądania.

 

 

 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy