Lista aktualności
Światowy dzień mokradeł
To właśnie dziś obchodzimy to dość nietypowe, ale za to jakże ważne święto. Data nie jest przypadkowa, obchody przypadają w rocznicę podpisania międzynarodowej konwencji dotyczącej ochrony obszarów wodno-błotnych. Konwencja popisana została 2 lutego 1971 roku, a pierwszy światowy dzień mokradeł obchodziliśmy w 1997 r.
Zastanawiacie się, co takiego jest w tych mokradłach, że zasłużyły na swoje święto? Czy bagniste, błotniste i często niedostępne tereny są, aż takie ważne? Otóż tak! Torfowiska, bagna, trzęsawiska... to wyjątkowo cenne obszary o szczególnych właściwościach. Mokradła mają ogromne znaczenie i to nie tylko w skali lokalnej, ale i globalnej.
👉 działają jak gąbka, retencjonują ogromne ilości wody i regulują jej obieg w przyrodzie;
👉 pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla;
👉 łagodzą negatywne skutki zmian klimatu;
👉 wpływają na wzbogacenie różnorodności biologicznej;
👉 są miejscem bytowania wielu gatunków ptaków, owadów czy płazów;
👉 pełnią rolę filtra i oczyszczają wodę.
Sporo tego, prawda? Trzeba jednak pamiętać, że te obszary mają tak korzystny wpływ na otaczające nas środowisko tylko wtedy, gdy nie są zdegradowane. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powierzchnia mokradeł na całym świecie znacznie zmalała, dlatego też tak ważna jest ich ochrona. Dzisiejsze święto ma na celu przybliżenie społeczeństwu jak istotną rolę dla nas i dla naszej planety odgrywają tereny podmokłe i zwrócenie uwagi na konieczność podjęcia działań w celu ich ochrony. "Działania na mokradłach dla ludzi i przyrody" to hasło tegorocznego święta. Takie działania nie są nam obce. W naszym nadleśnictwie realizowaliśmy bowiem program Małej Retencji Nizinnej. Dzięki renaturyzacji rzeki Orli w obrębie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Torfowisko Messy” oraz renowacji urządzeń wodno-melioracyjnych na użytkach zielonych, udało nam się poprawić stosunki wodne na obszarze ok 650 ha. Dzięki tej inwestycji zretencjonowano ponad 1,5 mln m3 wody 💧💧💧 w samych utworach torfowych. Dodatkowo zysk retencyjny objął wilgotne łąki na gruntach przyległych, które zagospodarowano metodami półnaturalnymi. Obszar torfowiska jest cennym i unikalnym obszarem, dlatego tym bardziej cieszą nas pozytywne efekty podjętych działań. Jest to obszar wyłączony z gospodarki leśnej i pozostawiony przyrodzie.
Warto zgłębić temat torfowisk, bagien, innych podmokłych terenów i zwrócić uwagę na ich wyjątkowość. Często są to obszary fragmentami niedostępne, ale przez to właśnie zachowały swój dziki, unikatowy charakter. Pamiętajcie tylko, że chodzenie po bagnach wciąga.