Asset Publisher
„Efektywność energetyczna i OZE w PGL LP”
Lasy Państwowe inwestują w zieloną energię – podpisanie umowy o dofinansowanie projektu „Efektywność energetyczna i OZE w PGL LP”
W dniu 31 marca 2025 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zawarła z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie projektu w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - „Efektywność energetyczna i OZE w PGL LP”,
Zielona transformacja Lasów Państwowych
Celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w jednostkach Lasów Państwowych. Jest to działanie ukierunkowane na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej.
Inwestycja obejmuje budowę ośmiu instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 3 MW wraz z magazynami energii w siedmiu nadleśnictwach - Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, Nadleśnictwo Dobrzejewice, Nadleśnictwo Dojlidy, Nadleśnictwo Lutówko, Nadleśnictwo Oborniki Śląskie, Nadleśnictwo Pniewy, Nadleśnictwo Runowo.
W ramach inwestycji powstaną instalacje fotowoltaiczne przy budynkach biurowych, ale także agrofarmy fotowoltaiczne z mocą prawie 1 MW każda.
Dzięki realizacji przedsięwzięcia zmniejszy się emisja CO₂ o blisko 2,4 tys. ton rocznie, a także wzrośnie udział zielonej energii w bilansie energetycznym Lasów Państwowych.
Łączna wartość projektu wynosi 17,87 mln zł, z czego dofinansowanie w formie pożyczki w ramach KPO to 15,19 mln zł (90% kosztów kwalifikowalnych). Inwestycje realizowane będą w latach 2024–2028.
Innowacyjne rozwiązania
Jako jedna z pierwszych inwestycji planowana jest farma fotowoltaiczna na szkółce leśnej o mocy blisko 1 MW w Nadleśnictwie Runowo (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu), która będzie pierwszą tego typu farmą w Lasach Państwowych. Jest to projekt pilotażowy i unikatowy w skali całej gospodarki leśnej. Planowane jest nie tylko optymalnie wykorzystanie dostępnej powierzchni, ale przede wszystkim dostosowanie technologii fotowoltaicznej do specyficznych warunków produkcji szkółkarskiej. Dlatego też Nadleśnictwo planuje podjęcie współpracy z zespołem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa w celu przygotowania ekspertyzy, która będzie zawierać szczegółowy wykaz gatunków roślin zalecanych do uprawy pod panelami fotowoltaicznymi oraz określi kluczowe parametry techniczne konstrukcji.
Lasy dla Klimatu
Projekt jest kolejnym krokiem Lasów Państwowych w kierunku zrównoważonego zarządzania energią i zmniejszenia śladu węglowego. Więcej o realizowanych projektach można przeczytać na stronie poświęconej inicjatywie „Lasy dla Klimatu” - https://lasydlaklimatu.lasy.gov.pl/